Opis sztandaru

Sztandar Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej składa się z płata, głowicy i drzewca.

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach boku 100 cm. Wykonany jest z tkaniny ( obszytej złotą taśmą) wykończonej z trzech stron złotą frędzlą. Przymocowany jest on do drzewca wykonanego z jasnego drewna toczonego. Drzewiec zakończony jest głowicą w formie mosiężnej gigury Orła białego w koronie. Drzewiec ma długość 2 metry 40 cm. I grubość 3 cm., jest dwudzielny, połączony mosiężną tuleją.

Główna strona sztandaru – awers jest w kolorze granatowym, który symbolizuje sprawiedliwość i szacunek. W centralnym miejscu widnieje wyszywany portret naszego patrona szkoły – bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wykonany techniką haftu ręcznego barwnego. Postać patrona otoczona jest złotym napisem o treści – Szkoła Podstawowa imienia błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Woli Wielkiej. W czterech narożnikach awersu znajdują się skrzyżowane gałązki laurowe w kolorze złotym. Wszystkie napisy i ozdobniki są wypukłe, wyhaftowane złotą nicią.

Rewers sztandaru jest w kolorze biało – czerwonym – symbolizującym kolory flagi państwowej. Kolor biały w barwach narodowych oznacza czystość i niewinność, czerwień oznacza krew, którą niejednokrotnie nasz naród przelewał w obronie ojczystej ziemi. Na tym tle w centralnym miejscu umieszczony jest wizerunek Orła Białego z głową ozdobioną złota koroną, zwrócona w prawą stronę. Orzeł przypomina nam wszystkim Polskę, skąd pochodzimy, gdzie tkwią nasze korzenie, jaka jest nasza tożsamość narodowa. Rozpostarte skrzydła orła symbolizują dążenie do najwyższego lotu., do pokonywania przeszkód i trudności. Wizerunek orła jest wykonany technika ręcznego haftu wypukłego jasno – srebrna nicią, zaś korona, dziób i pazury – nicia złota. Wokół Orła Białego widnieje napis: Bóg, Honor , Ojczyzna, Nauka, który jest symbolem najwęższych wartości dla nas. Naroża rewersu zdobią złote skrzyżowane gałązki laurowe.

Sztandar jest dla całej społeczności szkolnej symbolem polski i narodu oraz symbolem naszej Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie- należy okazać mu szacunek. Godnie mu służyć