Jesteśmy Eko. Sadzimy las

Mieszkamy w małej, rolniczej wsi. Wydawałoby się, że mamy czyste powietrze. Niestety, zauważyliśmy, że w czasie, kiedy mieszkańcy palą w piecach nad nasza wsią unoszą się różnokolorowe dymy i powietrze śmierdzi. Chcemy to zmienić!

Na lekcji przyrody dowiedzieliśmy się, że rośliny pochłaniają zanieczyszczenia. Postanowiliśmy posadzić dużo drzew, krzewów i innych roślin.

Zwróciliśmy się z prośbą o nieodpłatne sadzonki do Nadleśnictwa Dębica. Niestety, nasza prośba nie została spełniona, ale otrzymaliśmy zaproszenie do sadzenia lasu. W nagrodę za dobrze wykonaną pracę mieliśmy otrzymać sadzonki. Do pomocy w akcji ,,Sadzenie lasu” zaprosiliśmy naszych kolegów z klasy III, V i VIII.

24 października 2022 roku pojechaliśmy do Leśnictwa Pustków, podlegającego pod Nadleśnictwo Dębica. Na miejscu powitał nas pan leśniczy Leszek Rusin. Na początku oglądaliśmy nasiona drzew przeznaczonych do siewu pochodzące z wyselekcjonowanych drzew. I takie drzewa posiadające świadectwa fitosanitarne oraz świadectwa pochodzenia mieliśmy zasadzić. Sadziliśmy sadzonki dzikiej czereśni tzw cześni (owoce smakują ptakom). Każda klasa sadziła ,,swoje „ drzewo. W czasie sadzenia ogłosiliśmy konkurs na ,,najbardziej prosto posadzone drzewo”. Pan leśniczy sprawdził nasadzenia i powiedział, że wszystkie drużyny wygrały.

Potem udaliśmy się na spacer częścią ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Bluszcze”, podczas którego pan Leszek opowiadał nam o budowie lasu oraz jego roli w życiu i gospodarce człowieka.  Po drodze zatrzymaliśmy się przy stuletnim dębie, którego od środka uszkodził piorun. Tutaj też leśniczy przypomniał nam o bezpiecznym zachowaniu się podczas burzy. Oczywiście musieliśmy sprawdzić, ilu uczniów obejmie wielkie drzewo. Przekonaliśmy się, że nazwa ,,Bluszcze” pochodzi od bluszczu, który szukał podpory na drzewach i piął się do słońca.

Podsumowaniem wycieczki było ognisko przygotowane przez pracowników leśnictwa. Po pracy i spacerze po lesie pieczona kiełbaska wszystkim smakowała.

Wyjazd ten był dla nas nie tylko lekcją przyrody, ale także dostarczył nam wiele radości podczas wspólnego sadzenia drzewek i ogniska.

W prezencie otrzymaliśmy sadzonki sosny i kaliny, które zasadziliśmy na terenie ogrodu naszej szkoły. Dziękujemy naszym kolegom za pomoc przy sadzeniu i dobrą zabawę.