Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

23 października 2023 roku naszą szkołę odwiedzili strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Goście wyjaśnili uczniom na czym polega praca w straży i w jakiego rodzaju akcjach uczestniczą strażacy. Przypomnieli także, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami prawidłowego zachowania się w sytuacjach pożaru i innych nieszczęśliwych wypadków. Przypomniane zostały numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112.

Następnie odbył się profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej - oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy, podstawami podtrzymywania życia (resuscytacja, reanimacja) i niedopuszczeniu do powstania dalszych powikłań do czasu przybycia lekarza lub karetki pogotowia ratunkowego. Strażacy zaprezentowali również podstawowe zasady postępowania w przypadku omdlenia, ataku padaczki, zawału, krwotoku, zranienia, zwichnięcia, złamania kończyny, oparzenia czy zakrztuszenia. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszych gości. Szczególnie dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się praktyczny pokaz sztucznego oddychania i masażu serca wykonywany na fantomach.

Dziękujemy Strażakom z PSP w Dębicy za znalezienie czasu dla naszej szkoły i przekazanie uczniom tak cennych i pożytecznych informacji.