Nasz Klimatyczny Zakątek zajął zaszczytne drugie miejsce w konkursie

W minioną środę 11 października 2023 r. w Rzeszowie miała wielki finał kilkumiesięczna praca uczniów naszej szkoły w projekcie, podczas którego założyli przepiękny przyszkolny ogród, łąkę kwietną oraz stworzyli przemyślane domki dla owadów i ptaków. Zajęliśmy bardzo wysokie, drugie miejsce. Cieszymy się, że ogromne zaangażowanie, odpowiedzialność, kreatywność i ciężka, systematyczna praca zostały docenione.

Uczniowie: Filip Machaj, Zofia Bielatowicz, Emilia Grych, Jan Kleszcz, Wiktor Kot, Seweryn Lach, Alicja Madej, Laura Wojciechowska, Julia Grądziel, Julia Moskal, Franciszek Kosiba, Karolina Machaj, Katarzyna Żmuda dzielnie koordynowali projekt “Klimatycznego zakątka”. Przy wsparciu opiekunki koła przyrodniczego, Pani Anieli Dydo, a także dzięki nieocenionej pracy uczniów z wszystkich klas, Nauczycieli, Rodziców i życzliwych ludzi wspólnymi siłami powstało wyjątkowe miejsce.

Konkurs “Klimatyczny Zakątek” zorganizowały Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie EKOSKOP w ramach Kampanii szkoleniowo-edukacyjnej dla szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Celem konkursu było zwrócenie uwagi społeczności szkolnej i lokalnej na potrzebę przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym, jakie następują w skali globalnej, regionalnej i lokalnej. Z perspektywy czasu możemy śmiało stwierdzić, że cel został w stu procentach osiągnięty.

Barwny, bioróżnorodny ogród, pełen kwiatów, krzewów, krzewinek i drzew będzie zapraszał gości przez cały rok. Wygodne ławki, które niegdyś były zwykłymi paletami, starymi deskami i leśnymi pniakami, teraz zachęcają do odpoczynku. Ogromną dumą jest samodzielnie przygotowana i wysiana łąka kwietna, ogrodzona plecionym płotkiem, niczym w dawnych czasach. Na łące, od momentu zasiania przez przedszkolaków, jest stale gwarno. Niezliczone ilości owadów unoszą się nad kwiatami, pszczoły dzielnie zbierają pyłek, a nisko przy ziemi można spotkać drobne ssaki i płazy. Dzieci własnoręcznie zbudowały domki, hotele i poidełka dla owadów, a także budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Pełnym wyzwań projektem był zbiornik na wody opadowe, ale i on ostatecznie zakończył się sukcesem. Latem widywano jeże i koty, jak chętnie przychodziły pić wodę ze zbiornika. Kompostownik jest rozsądnym krokiem ku realnej chęci przeciwdziałania zmianom klimatycznym i recyklingowania odpadów biologicznych.

Drogie dzieci, gratulujemy Wam determinacji w dążeniu do celu, fenomenalnej umiejętności pracy w grupie, kreatywności i oddaniu projektowi. Jesteśmy przekonani, że jest w Was ogromna siła i zmienicie świat na lepsze. Jesteśmy dumni, że będąc nauczycielami możemy towarzyszyć Wam w poznawaniu świata. Zajęte drugie miejsce to doskonały wynik. A efekty Waszej ciężkiej pracy mogą podziwiać wszyscy okoliczni mieszkańcy każdego dnia. Dziękujemy.

Bardzo dziękujemy za nieocenione wsparcie i realną pomoc drogim Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz jej przyjaciołom. Świadomość, że możemy na Was liczyć w każdej inicjatywie, dodaje nam skrzydeł.