Wycieczka klas IV - VII do Tarnowa

5 października 2023r. uczniowie klas starszych wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Tarnowa - drugiego co do liczby mieszkańców miasta województwa małopolskiego.
W Teatrze im. Ludwika Solskiego obejrzeliśmy spektakl pt. „Mity greckie. Wyprawa po ambrozję”. Przedstawienie okazało się nie tylko znakomitą powtórką wiedzy z języka polskiego, ale także cenną lekcją życia. Dzięki głównej bohaterce Helence, odbyliśmy podróż do starożytnej Grecji. Tam właśnie dziewczyna szukała ambrozji – lekarstwa dla chorej mamy. W czasie wędrówki spotykała wielu olimpijskich bogów i to dzięki nim przeszła swoistego rodzaju przemianę. Mitologiczne motywy, piosenki, muzyka na żywo – sprawiły, że spektakl stał się dla nas niezapomnianą przygodą.

Potem udaliśmy się na jeden z najpiękniejszych rynków w Polsce, jakim bez wątpienia jest Rynek Główny w Tarnowie. Podziwialiśmy kameralne miejsce otoczone urokliwymi renesansowymi kamienicami pochodzącymi z XVI-XIX wieku, trochę przypominające dawne włoskie miasta. Nie ma na nim samochodów, są za to dwie średniowieczne studnie, informacja turystyczna, oraz szereg restauracji i kawiarni. Rynek ma kształt czworoboku i został wytyczony w 1330 roku podczas lokacji Tarnowa. Jego centralny punkt stanowi ratusz, będący jednym z najznakomitszych zabytków renesansu w Polsce. Najstarsze elementy budowli pochodzą z przełomu XIV i XV wieku.

Najciekawszym, według uczniów,  punktem programu naszej wycieczki była najnowsza atrakcja na mapie Tarnowa – odpowiednik Centrum Nauki Kopernik - Tarnowskie Centrum Nauki i Techniki "Pasaż Odkryć".  To miejsce popularyzujące miejscowe osiągnięcia nauki i techniki, gdzie uczniowie zwiedzili pięć różnorodnych pracowniami edukacyjnych, a każda z nich wymagała innego rodzaju interakcji. Wrażenia wizualne przeplatały się z opowiadaniem przewodnika. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali krótkich wykładów związanych z daną salą ekspozycyjną, zadawali pytania, samodzielnie wykonywali doświadczenia na zgromadzonych eksponatach. Każdy mógł się poczuć jak badacz i odkrywca oraz samodzielnie przeprowadzić eksperymenty, przekonując się, jak zmysły pozwalają odbierać świat. Uczniowie odkrywali tajemnice natury i świetnie się przy tym bawili.

W "Pasażu Odkryć" uczestniczyliśmy także  w seansie w planetarium. Seans ten był rozrywką połączoną z dawką solidnej wiedzy o Wszechświecie. Zjawiska, które każdego dnia i każdej nocy obserwujemy na niebie cieszą oko i wzbudzają ciekawość. Tę ciekawość zaspokoiła Pani astronom, pokazując i wyjaśniając tajniki astronomii.

Po różnorodnych atrakcjach głodni, udaliśmy się na posiłek w McDonaldzie.

To był aktywny dzień, pełen wrażeń, wiedzy i emocji.

Fotograficzną relację z wycieczki przygotowano na sprzęcie zakupionym w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.