Spotkanie z przedstawicielami policji

Bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne to temat spotkania, które miało miejsce 4 października 2023 r. w naszej szkole. Spotkanie prowadził Kierownik Posterunku Policji w Żyrakowie asp. sztab. Paweł Prokop i st. sierż. Tomasz Osak.

Celem wizyty było przeprowadzenie rozmów z uczniami na temat rodzajów przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencji prawnych. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach: starszej (klasy – IV-VII) i młodszej (klasy – I- III oraz oddział przedszkolny).

Uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować, gdy jesteśmy ich świadkami. Policjant przypomniał wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegł także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjanta, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

Policjant dużo mówił również o agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasad zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjant wyjaśnił uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również wyjaśnili czego nie mogą i nie powinni robić korzystając z Internetu.
Przypomniał uczniom, że nie można:

- stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);

- rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli;

- publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;

- tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

Wielokrotnie w trakcie spotkania policjant zwracał uwagę na bezpieczeństwo dzieci w szkole i poza nią, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty, jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się, z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się podczas korzystania z Internetu. Policjant poinformował również o kategoriach zagrożeń:

- kontakt z niebezpiecznymi treściami;

- kontakt z niebezpiecznymi osobami;

- z przemocą rówieśniczą (cyberprzemoc);

- uzależnienie od Internetu.

Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo - profilaktycznego naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.

Fotorelacja ze spotkania powstała na sprzęcie zakupionym w ramach programu #Labolatoria Przyszłości.