Dzień Pustej Klasy

11 i 13 września 2023 roku na lekcjach przyrody i biologii uczniowie świętowali Dzień Pustej Klasy. To międzynarodowe święto edukacji na świeżym powietrzu zainaugurowali londyńscy nauczyciele w 2012 roku. Ich celem było zachęcenie nauczycieli, aby choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować bardzo wartościową edukację terenową.

Pogoda dopisała, więc bez żadnych problemów mogliśmy przyłączyć się do tej ciekawej i wyjątkowej akcji. Zajęcia odbyły się w ,,Klimatycznym zakątku” -  szkolnym ogrodzie stworzonym przez uczniów kółka przyrodniczego z pomocą nauczycieli i rodziców. Uczniowie chętnie brali udział w obserwacji roślin i zwierząt żyjących w szkolnym ogrodzie. Dzięki zabranym ze szkoły lupom mogli dokładniej się przyjrzeć ,,obiektom przyrodniczym”. Rozpoznając rośliny użytkowe i ozdobne angażowali  różne zmysły. Oglądając posadzone rośliny antysmogowe poznawali zagadnienia dotyczące ochrony środowiska i zmian klimatu.

Lekcje spędzone pod " gołym niebem"  były dla dzieci okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, dawały szansę na nawiązanie prawdziwej więzi, zrozumienia i szacunku dla natury.