Sukces szkolnego koła przyrodniczego ,,Eko Wolanie” w ogólnopolskim konkursie ,,Jestem Eko”

Z wielką radością i satysfakcją informujemy, że działające  w naszej szkole koło przyrodnicze Eko Wolanie zostało nagrodzone w ogólnopolskim konkursie „Jestem Eko”. Za całoroczną pracę otrzymało wyróżnienie w kategorii Eko-Szkoła, czyli nagroda w konkursie przyznana za całokształt działań i inicjatyw podejmowanych w ramach konkursu Jestem Eko przez cały rok szkolny. Jest to ogromny sukces, ponieważ w tej kategorii konkursowej jury przyznało tylko tytuł laureata oraz 2 wyróżnienia.

Konkurs „Jestem Eko” poświęcony był tematyce ekologicznej, a jego ideą było uzupełnienie wiedzy praktycznej z zakresu ekologii. Skierowany został do uczniów klas IV-VIII tworzących szkolne koła przyrodnicze.  Dzięki warsztatom uczniowie zapoznali się z działaniami ekologicznymi, które w prosty sposób można włączyć do życia codziennego. Przyswoili również rozmaite zagadnienia z tej dziedziny, tj. upcykling, zero waste, oszczędzanie zasobów czy bioróżnorodność. Na konkurs złożyły się zajęcia edukacyjne:
- wdrażanie eko-nawyków w codziennym życiu,
- eko-oszczędzanie,
- wspieranie przyrody,
- eko-szkoła - wprowadzanie eko-zmian w szkole .

Organizatorem konkursu był Instytut Badań Edukacyjnych pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wzięło w nim udział 257 kół przyrodniczych z całej Polski. Cieszymy się, że całoroczne zaangażowanie uczniów zostało docenione. Przez kilka miesięcy Eko Wolanie: Filip Machaj, Zofia Bielatowicz, Emilia Grych, Jan Kleszcz, Wiktor Kot, Seweryn Lach, Alicja Madej, Laura Wojciechowska, Julia Moskal, Julia Grądziel, Julia Czerwiec, Franciszek Kosiba, Machaj Karolina, Katarzyna Żmuda, Przemysław Kułak bardzo aktywnie wdrażali w naszej szkole i miejscowości dobre praktyki związane z ochroną środowiska. Wykazali się energią, inspirującymi działaniami, kreatywnością  i ogromnym zaangażowaniem w działania ekologiczne.  Opiekunem koła jest nauczycielka przyrody i biologii – pani mgr Aniela Dydo.

17 maja 2023 roku członkowie koła wraz z opiekunem oraz panią dyrektor mgr Urszulą Dydo odebrali nagrodę i dyplomy podczas uroczystej Gali Wręczenia Nagród, zorganizowanej w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie. Nagrody i dyplomy wręczyli laureatom Wiceminister Edukacji i Nauki, Sekretarz Stanu Dariusz Piontkowski, Dyrektor IBE prof. dr. hab. Robert T. Ptaszek oraz Zastępca Dyrektora IBE ds. Naukowych dr. hab. Paweł Gondek.

Podczas wizyty w stolicy uczniowie złożyli kwiaty przed sarkofagiem Patrona Szkoły w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Wycieczka  po Warszawie rozpoczęła się od spotkania z Siostrami ze zgromadzenia Sacre Coeur, które przygotowały dla nas pyszny poczęstunek. Siostra Ewa Borek ( nasza rodaczka) była naszym przewodnikiem po stolicy. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta, Zamku Królewskiego. Po uroczystej gali udaliśmy się do Gmachu Sejmu.  Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z historią oraz współczesnym obliczem parlamentu. W restauracji sejmowej zjedli pyszny posiłek.

Dyrektor szkoły, opiekun koła przyrodniczego, uczniowie Szkoły Podstawowej składają serdeczne podziękowania Panu Posłowi Kazimierzowi Moskalowi za uprzejmość, zaproszenie oraz za możliwość zwiedzania Sejmu. Była to doskonała i niepowtarzalna lekcja historii oraz patriotyzmu. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę i wiadomości, a swoimi przeżyciami będziemy mogli dzielić się z innymi.

Serdecznie dziękujemy sponsorom, którzy sfinansowali wyjazd na galę i wycieczkę po stolicy: czcigodnym siostrom ze Zgromadzenia  Sacre Coeur, Prezesowi Pex-Pool Pani Katarzynie Weryńskiej – Kania,  Prezesowi Darco  Panu Łukaszowi Darłakowi, zaprzyjaźnionej Drużynie Siatkarskiej z Kapitanem Panem Janem Moskalem.

Laureatom i ich opiekunce serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.