Gminny Kiermasz Wielkanocny 2023

Piękne, własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne oraz rozmaite dekoracje zwiastujące wiosnę można było podziwiać podczas Gminnego Kiermaszu Wielkanocnego, który odbył się 26 marca br. w naszej szkole.  Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. Było gwarno, kolorowo i świątecznie. Na stołach królowały przepiękne stroiki, pisanki, palmy, regionalne przysmaki, a nowoczesność ciekawie łączyła się z tradycją.

Kiermasz oficjalnie rozpoczął Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka witając wszystkich zgromadzonych oraz składając życzenia wielkanocne, do których dołączyła Pani Maria Bodzioch - Przewodnicząca Rady Gminy Żyraków.

Następnie w atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych wprowadził Koncert Laureatów i Uczestników IV Przeglądu Pieśni Wielkopostnych i Wielkanocnych, a wystąpili: Magdalena Czerniak, Faustyna Ryczek, Alicja Madej oraz Zespół ze Szkoły Podstawowej w Górze Motycznej.

Podczas kiermaszu swoje talenty artystyczne zaprezentowały także dzieci z klas I – III naszej szkoły. Przedstawiły inscenizację teatralną pt. „Przedstawienie Wielkanocne”. Złożyły się na nią wiersze o tematyce świątecznej, tańce oraz piosenki, które znakomicie wprowadziły widzów w piękny czas Wielkanocy.

Każdy, kto przybył, mógł znaleźć coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z dekoracjami świątecznymi, własnoręcznie wykonanymi przez naszych wspaniałych  i kreatywnych uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.

Niepowtarzalne, ekologiczne  ozdoby świąteczne – koszyczki, gaiki, zajączki, wianki na drzwi  i mnóstwo innych dekoracji florystycznych przygotowało działające w naszej szkole koło przyrodnicze Eko Wolanie.  Uczniowie w ramach programu edukacyjnego Jestem Eko na zajęciach pozalekcyjnych wykonali w pełni ekologiczne stroiki z materiałów naturalnych i pochodzących z recyklingu. Do dekoracji wykorzystali naturalne elementy pochodzące z naszych ogrodów, takie jak  krążki pociętego pnia brzozy, bazie wierzby, gałązki bukszpanu, gałęzie brzozy, mech,  skorupki jaj, makulaturę, włóczkę.

Zwiedzający mogli też kupić artystyczne rękodzieło wykonane przez uczniów szkół, twórców indywidualnych, Świetlice Wiejskie Gminy Żyraków, Świetlicę Szkolną w Nagoszynie, Klub Seniora w Straszęcinie czy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bobrowej Woli.

W trakcie imprezy zostały wręczone dyplomy i nagrody w XII Gminnym Konkursie na Kartkę Wielkanocną, a także oceniany był XXVII Gminny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z Okresem Wielkanocnym. Dla najmłodszych został także przygotowany quiz świąteczny z nagrodami.

Kiermasz był wspaniałą okazją, aby przybliżyć wszystkim tradycje wielkopostne i wielkanocne kultywowane w naszym regionie.

Organizatorami kiermaszu byli: Wójt Gminy Żyraków, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Szkoła Podstawowa w Woli Wielkiej, Stowarzyszenie KGW „Wolanki” w Woli Wielkiej, Sołectwo Wola Wielka i Jednostka OSP w Woli Wielkiej.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i przybycie.