Szkoła Podstawowa w Woli Wielkiej

Wycieczka szlakiem Patronów Roku 2022 i 2023

Jeden z mądrych ludzi powiedział: „Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. W dniu 17 listopada bieżącego roku dzieci i młodzież ze Szkoły w Woli Wielkiej wraz z opiekunami oraz kolegami ze Szkoły w Wiewiórce wyruszyli właśnie …. w podróż, kierując pierwsze kroki do Bóbrki. Dlaczego właśnie tam? Wycieczka odbywała się pod hasłem „Szlakiem Patronów Roku 2022 i 2023”. A właśnie Ignacy Łukasiewicz związany zawodowo i prywatnie z Bóbrką – jest patronem, kończącego się roku 2022.

Tam właśnie mieliśmy okazję zwiedzić pierwszą na świcie kopalnię ropy naftowej. Mili przewodnicy oprowadzili nas po Muzeum Ignacego Łukasiewicza, gdzie mogliśmy zobaczyć do dziś funkcjonujące kopaniny do wydobywania ropy: Franek i Janina, warsztat kowalski oraz urządzenia i miejsca związane z Ignacym Łukasiewiczem np. XIX wieczną aptekę z wirtualnym Antosiem czy samego Ignacego w laboratorium. Spotkanie z wynalazcą było naprawdę… wybuchowe. Uczestniczyliśmy także w lekcji geologii, poznając tajniki powstawania i eksploatacji ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Zwiedziliśmy także wystawę lamp naftowych, byliśmy w gabinecie Ignacego. Oświetlił nas nawet autentyczny blask lampy naftowej. Poznawaliśmy we wspaniałej opowieści przewodników życie prywatne, zawodowe i rodzinne Ignacego Łukasiewicza.  Patron programu „Być jak Ignacy” dał się poznać jako wielki naukowiec, wynalazca, ale też filantrop i dobroczyńca. Na zakończenie w podziemiach pawilonu obejrzeliśmy ciekawą wystawę min. zobaczyliśmy stare dystrybutory do paliwa oraz lodówkę na gaz ziemny. Wizytę w Bóbrce zakończył obiad, który wszystkim uczestnikom smakował (chyba wszystkim J).

Kolejne kroki skierowaliśmy do Żarnowca dlaczego? Otóż innym patronem roku 2022 jest właśnie Maria Konopnicka, która dworek w Żarnowcu otrzymała na 25 lecie działalności pisarskiej. Najpierw obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy prezentację  o autorce „Roty”, zwłaszcza o jej twórczości społecznej i patriotycznej. Mogliśmy też wysłuchać wykonania „Roty” i wspólnie ją zaśpiewać. Dworek w Żarnowcu wszystkim się podobał, a wystrój, niezwykłe pamiątki i obrazy dużo nam opowiedziały o Pani Marii.

Musieliśmy opuścić jednak gościnny Żarnowiec, by następne kroki skierować do Odrzykonia, w którym Zamek Kamieniec związany jest z Aleksandrem Fredrą – patronem roku 2023. Choć nadciągał wieczór udało nami się zwiedzić Zamek, który odegrał bardzo ważną rolę przy tworzeniu „Zemsty” . Ciekawych odsyłamy do lektury. Szczególne wrażenie zrobiła na młodych uczestnikach sala tortur, a opowieści Pani przewodnik dodawały niesamowitego klimatu.

To był już ostatni etap naszej wędrówki, w drodze powrotnej jeszcze krótki postój na gorącą przekąskę i długa droga do domu. Dodatkową atrakcją była zimowa aura, prószył pierwszy śnieg, ale mimo zimna humory dopisywały i wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.

Organizatorem wycieczki była Pani Marta Knych, a opiekunami Pani Agnieszka Jedynak i Pani Wioletta Pytel.

Fotorelacja z wycieczki została wykonana na sprzęcie zakupionym dzięki udziałowi szkoły w programie #LaboratoriaPrzyszłości.

logo3