Ogólnopolski konkurs ekologiczny „Jestem Eko”

Organizatorem konkursu jest Instytut Badań Edukacyjnych, a patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

Założenia konkursu „Jestem Eko”

Konkurs „Jestem Eko” skierowany jest do uczniów tworzących szkolne koła przyrodnicze i ma być uzupełnieniem wiedzy praktycznej z zakresu ekologii. Jest propozycją na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczniowie będą mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami „bycia eko”. Zapoznają się również, m.in. z pojęciami np.: upcyklingu, zero waste, oszczędzania zasobów, bioróżnorodności, działania pro natura.

Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie postaw pro natura w codziennym życiu:

• zachęcenie do wdrażania prostych i praktycznych działań chroniących środowisko,
  • wzbudzenie świadomości ekologicznej w codziennym życiu,
  • poszerzenie wiedzy ekologicznej poprzez wspólną pracę w grupie, czynny udział w zajęciach i zyskanie doświadczenia,
  • kształtowanie postaw obywatelskich,
  • wzbudzenie kreatywności i aktywności,
  • promowanie dobrych praktyk ekologicznych,
  • wzbudzenie szacunku do otaczającego środowiska naturalnego,
  • uczynienie z uczniów ambasadorów działań i zachowań ekologicznym w ich najbliższym otoczeniu (rodzina, grupa rówieśnicza, szkoła).

Na konkurs składają się cztery zajęcia edukacyjne, których tematyka jest ściśle powiązana z życiem codziennym:

• „Jestem Eko”, cz. I, czyli wdrażanie eko-nawyków w codziennym życiu
  • „Jestem Eko”, cz. II, czyli eko-oszczędzanie
  • „Jestem Eko”, cz. III, czyli wspieranie przyrody
  • „Jestem Eko”, cz. IV, czyli eko-szkoła - wprowadzanie eko-zmian w szkole

Cykl „Jestem Eko” zamyka zadanie konkursowe, czyli Eko-Działanie, które ma być podsumowaniem zdobytej wiedzy i wykorzystaniem jej w praktyce. Ma ono zachęcić uczniów do dalszego działania na rzecz ochrony środowiska.

Udział w konkursie i materiały edukacyjne przesyłane przez organizatorów są bezpłatne.