Szkoła Podstawowa w Woli Wielkiej

Wycieczka klas III - VIII na Górę Śmierci i do Nadleśnictwa Pustków

W dniu 24 października uczniowie klas III – VIII udali się na wycieczkę do Pustkowa na Górę Śmierci. Góra Śmierci jest to miejsce, gdzie znajdował się podczas II wojny światowej obóz pracy. Początkowo był to obóz dla jeńców francuskich, a następnie również dla jeńców radzieckich. Początkowo osoby zmarłe, bądź rozstrzelane były chowane do masowych grobów, jednak po wybuchu epidemii tyfusu i czerwonki ofiary były palone w specjalnych, do dziś istniejących, komorach. W dniu 16 września 1942 został utworzony obóz dla polskich więźniów. Ludzi umierali z głodu, chłodu, chorób i wycieczenia. Po wyzwoleniu Rosjanie przetrzymywali na tym terenie więźniów niemieckich. Obóz ten pochłonął ponad 15.000 ofiar w latach 1940-1945. W miejscu byłego obozu zachowały się paleniska krematoryjne, pomieszczenia do przechowywania zwłok, oraz szczątki ofiar obozu. Dokonano renowacji komory śmierci, płyty krematoryjnej oraz wykonano zbiorową mogiłę.

 

 

 

Ku czci pomordowanych na Górę Śmierci prowadzi „Droga Cierpienia”, na którą składa się 14 rzeźb w kształcie ludzkich rąk. W 1964 postawiono tam pomnik upamiętniający ofiary obozu pracy, natomiast w 2007r. miała miejsce uroczystość odsłonięci pomnika upamiętniającego ofiary narodowości Żydowskiej. Pod pomnikiem zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd pomordowanym w tym miejscu jeńcom.

Następnie pojechaliśmy do Leśnictwa Pustków, podlegającego pod Nadleśnictwo Dębica. Na miejscu powitał nas pan leśniczy Leszek Rusin. Na początku oglądaliśmy nasiona drzew przeznaczonych do siewu pochodzące z wyselekcjonowanych drzew.  I takie drzewa posiadające świadectwa fitosanitarne oraz świadectwa pochodzenia mieliśmy zasadzić. Sadziliśmy sadzonki dzikiej czereśni tzw. cześni. Każda klasa sadziła  "swoje" drzewo. W czasie sadzenia ogłosiliśmy konkurs na ,,najbardziej prosto posadzone drzewo”. Pan leśniczy sprawdził nasadzenia i powiedział, że wszystkie drużyny wygrały.

Potem udaliśmy się na spacer częścią ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej „Bluszcze”, podczas którego pan Leszek opowiadał nam o budowie lasu oraz jego roli w życiu i gospodarce człowieka.  Po drodze zatrzymaliśmy się przy stuletnim dębie, którego od środka uszkodził piorun. Tutaj też leśniczy przypomniał nam o bezpiecznym zachowaniu się podczas burzy. Oczywiście musieliśmy sprawdzić, ilu uczniów obejmie wielkie drzewo. Przekonaliśmy się, że nazwa ,,Bluszcze” pochodzi od bluszczu, który szukał podpory na drzewach i piął się do słońca.

Podsumowaniem wycieczki było ognisko przygotowane przez pracowników leśnictwa. Po pracy i spacerze po lesie pieczona kiełbaska wszystkim smakowała wyśmienicie.

Wyjazd ten był dla nas nie tylko lekcjami historii i przyrody, ale także dostarczył nam wiele radości podczas wspólnego sadzenia drzewek i ogniska.

W prezencie otrzymaliśmy sadzonki sosny i kaliny, które zasadziliśmy na terenie ogrodu naszej szkoły. 

Relację fotograficzną  z wycieczki przygotowali uczniowie  za pomocą aparatu fotograficznego zakupionego w ramach programu  #laboratoriaprzyszłości.

logo