Lekcja chemii na temat smogu

W dniu 6.10.2022 r. na lekcji chemii uczniowie klasy 8 pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą smogu. Zastosowana technika burzy mózgów pozwoliła na uzyskanie odpowiedzi na pytania:

Co to jest smog? Jak powstaje?

Jak sprawić by powietrze, którym oddychamy było czyste i zdrowe?

Lekcja została wzbogacona o przeprowadzone doświadczenie, które zilustrowało, jak wygląda powietrze zanieczyszczone smogiem. Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie zostali poinformowani o zasadach BHP. Do przeprowadzonego doświadczenia zastosowaliśmy dwa słoiki z niewielką ilością kropel wody. Do jednego słoika jeden z uczniów- Antek, wrzucił palący się kawałek gazety. Po przykryciu słoika zaobserwowano dym, który zinterpretowaliśmy jako smog powstający na skutek spalania śmieci.  Zupełnie inaczej wyglądało powietrze w słoiku, w którym nie zachodził proces spalania. Po upływie czasu w słoiku ze „smogiem” zaczęła powoli znikać mgła. Odkręcenie słoika spowodowało jednak, że uczniowie poczuli dym powstały ze spalania. Wspólnie wyciągnęliśmy wniosek, że zanieczyszczone powietrze może się rozrzedzić i wydawać czyste, ale wciąż będzie zanieczyszczone. Zatem w myśl hasła programu ekologicznego, aby czysto oddychać, powinniśmy razem w tym kierunku działać.