Warsztaty na temat prawidłowego oddychania oraz oddychania, które pomoże zniwelować stres

Dnia 06.10.2022 r. w Szkole Podstawowej im. bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Woli Wielkiej zostały przeprowadzone warsztaty na temat prawidłowego oddychania oraz oddychania, które pomoże zniwelować stres.

Przeprowadziła  je pani Angelika Zassowska, pedagog szkolny. Odbiorcami byli uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej oraz grono pedagogiczne. Pani pedagog omówiła jak powinien wyglądać prawidłowy oddech. Przedstawiła także metodę Buteyko, która dotyczy tego jak oddychać lepiej, sprawniej i wydolniej w ciągu dnia i w ciągu nocy, a także w chwilach wysiłku. Jest to tzw. oddech funkcjonalny.

Metoda ta działa bardzo dobrze w przypadku radzenia sobie z astmą, depresją oraz atakami paniki. Pomaga ona zniwelować ilość stresu. Dzięki praktyce metody Buteyko możemy również zauważyć poprawę jakości snu.

Buteyko twierdzi, że branie głębokiego oddechu podczas stresu jest całkowicie złą rzeczą do wykonywania. Dostarczamy wtedy do organizmu zbyt wiele tlenu w stosunku do tego, czego potrzebuje nasz organizm.

Prawidłowe oddychanie powinno być głębokie, ale delikatne. Zamiast oddychać ciężej, powinniśmy oddychać lżej. Zamiast wykonywać wyraźne ruchy oddechowe, powinniśmy oddychać bardzo delikatnie. Zamiast częściej wzdychać, powinniśmy oddychać regularnie. Zamiast oddychać górną częścią klatki piersiowej powinniśmy oddychać przeponą. Zamiast oddychać szybciej, powinniśmy oddychać wolniej. Zamiast oddychać ustami, powinniśmy oddychać nosem. Powinniśmy oddychać nosem zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu nocy. Praktykowanie metody Buteyko pomoże nam zachować spokój nawet w najbardziej stresujących sytuacjach.

Po części teoretycznej, przyszedł czas na praktykę. Uczniowie oraz nauczyciele zaczęli oddychać w opisany wyżej sposób. Oddychali głęboko, ale delikatnie i spokojnie. Wykonywali wdech i wydech nosem, starali się aktywować swoje przepony.

Na koniec, został wyświetlony film, przedstawiający metodę oddychania funkcjonalnego. Był on bardzo wyciszający i relaksujący. Uczniowie i nauczyciele oglądali go z zaciekawieniem.

Fotorelacja z warsztatów została wykonana na sprzęcie zakupionym  dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci