List otwarty do mieszkańców Woli Wielkiej

LIST OTWARTY

DO MIESZKAŃCÓW WOLI WIELKIEJ

Drodzy Mieszkańcy Woli Wielkiej,

Zwracamy się do Was z gorącą prośbą o dołożenie jak największych starań o jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Każdy z nas ma na to wpływ. Elementarnym problemem w naszej miejscowości jest zanieczyszczanie powietrza pyłami dobywającymi się z kominów.

W przeprowadzonych badaniach udowodniliśmy, że zwłaszcza w wysokim sezonie grzewczym nad Wolą Wielką unosi się smog. Powietrze zanieczyszczone jest dużą ilością pyłów drobnocząsteczkowych, które z łatwością wnikają do układu oddechowego i są przyczyną licznych chorób. Smog zawiera rakotwórczy benzopiren, ten sam, co w papierosach. Wysokie zagęszczenie pyłów przypomina sytuację, w której małe dziecko wypaliłoby paczkę papierosów na raz!

Dlatego bardzo Was prosimy o baczne zwracanie uwagi na to, czym palimy w piecach. Śmieci dokładnie sortujmy i wrzucajmy do oznaczonych odpowiednimi kolorami worków. Folie, opakowania po żywności, kartony, ulotki, stare zeszyty, siatki, szmaty, stare ubrania to nie jest dobry materiał opałowy! Absolutnie nie wolno nimi palić w piecach. Podobnie jak złej jakości węglem, miałem, zużytymi oponami, tworzywami sztucznymi. One wszystkie powodują stopniowe podtruwanie własnych dzieci, rodzin, sąsiadów.

Pył, jaki dobywa się z kominów po spalaniu niedozwolonych rzeczy, jest ekstremalnie drobny, dlatego też z wielką łatwością wnika do układu sercowo-naczyniowego  i powoduje np. udar, zawał serca, miażdżycę, zator płucny. Tak samo wnika do układu oddechowego, powodując astmę i infekcje dróg oddechowych – tak częste zimą u dzieci. Nie zastanawia Was, dlaczego ostatnimi czasy dzieci tak intensywnie chorują?

Co zatem można zrobić?

Zachęcamy do segregacji śmieci. W piecach palmy wyłącznie dobrej jakości opałem, jak suche drewno. Można rozważyć wymianę pieca na gazowy, przejście na odnawialne źródła energii, a stary piec węglowy można wymienić na ekologiczny. Są nawet specjalne programy z Ministerstwa Klimatu, gdzie można otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Bardzo wierzymy w to, że wspólnie uda nam się wpłynąć na poprawę jakości powietrza. W końcu chodzi o zdrowie, życie i przyszłość nas wszystkich!

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej

W ramach programu ekologicznego „Drzewo Franciszka 2022”