Spotkanie z Inspektorem Urzędu Gminy w Żyrakowie mgr Anną Wolską

Czerwiec to miesiąc, w którym uczniowie myślą już o wakacjach…

W naszej szkole wciąż jednak realizujemy zadania związane z programem ,,Drzewo Franciszka”. Nasza grupa badawcza ,,Wolańscy Przyjaciele Drzewa Franciszka” zaprosiła do szkoły panią z Urzędu Gminy w Żyrakowie, która wszystko wie o ,,Czystym Powietrzu”. To spotkanie okazało się być cenną lekcją, którą zapamiętamy na długo.

Na wstępie opowiedzieliśmy o naszym projekcie, w tym o badaniach związanych z określeniem czystości powietrza w naszej miejscowości. Okazaliśmy zaniepokojenie, że nasze badania wskazują, że powietrze którym oddychamy nie należy do najczystszych. Dlatego też uznaliśmy, że zapytamy Panią Inspektor o działania naszej Gminy w zakresie dbania o jakość powietrza.

Pani Anna Wolska zapewniła nas, że Gmina Żyraków bardzo się stara, aby powietrze było czyste realizując szereg programów i projektów:

• Program ,,Czyste Powietrze”,
  • Projekty ,,Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz w domach prywatnych”, ,,Odnawialne źródła energii w gminach partnerskich”, ,,Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w domach prywatnych’’, ,, Realizacja inwestycji w zakresie zielono niebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”
  • Kolejne przykłady pozytywnych działań Gminy to:
  • Wykorzystywanie energii odnawialnej (latarnie zasilane bateriami słonecznymi),
  • Wprowadzenie mobilnych punktów odbioru elektroodpadów,
  • Modernizacja sieci dystrybucji ciepła,
  • Zastąpienie istniejących jednostek i źródeł wytwarzania energii, jednostkami niskoemisyjnymi
  • Angażowanie mieszkańców w działania pro klimatyczne (dzień bez samochodu, STOP SMOGU, tworzenie łąk kwietnych)

Gmina Żyraków współpracuje z innymi gminami (Związek Gmin Dorzecza Wisłoki) na rzecz poprawy stanu środowiska, a także wdrożyła system monitorowania jakości powietrza poprzez sensor jakości Airly. Czujnik założony jest na budynku ZOZ w Bobrowej.

Zadawaliśmy liczne pytania, w końcu do spotkania przygotowaliśmy się rzetelnie. Pani Inspektor rzeczowo i cierpliwie odpowiadała. Rozwiewała wątpliwości, rozjaśniała niewiadome. Kończąc spotkanie rozdała nam ulotki dotyczące segregacji śmieci i poprosiła o prawidłową segregację odpadów, niepalenie w piecach byle czym (to mamy przekazać rodzicom). Jeśli tylko będziemy stosować się do wskazówek, to wszyscy w odpowiedzialny sposób zadbamy o jakość powietrza.

Uczniowie realizujący Program Drzewo Franciszka

,,Wolańscy Przyjaciele Drzewa Franciszka”