Szkoła Podstawowa w Woli Wielkiej

Badanie stanu zanieczyszczenia powietrza

Przeciwdziałanie szkodliwym emisjom do atmosfery

Emisja szkodliwych substancji zmusza społeczeństwo do szukania sposobów zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza. Redukcja tego zjawiska jest niezwykle ważna dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt i roślin. Zapobiec mu można tylko po szczegółowym zapoznaniu się ze źródłem problemu. Takie działania analityczne pozwalają ocenić stan powietrza i stopień jego zanieczyszczenia, a także zagrożenia z niego wynikające.

Działania w tym obszarze rozpoczęliśmy w 2019 roku realizując program ,,Być jak Ignacy – Odkryj tajemnice nauki”.

W ramach tego programu monitorowaliśmy stan jakości powietrza w Woli Wielkiej.

Celem badań było zebranie i opracowanie informacji o stanie czystości powietrza w naszej miejscowości, porównanie z gotowymi opracowaniami znajdującymi się w gminie, stronach internetowych, przedstawienie wyników społeczności lokalnej, a następnie realizowanie zadań mających na celu zapobieganie szkodliwym emisjom do atmosfery.

Badania poprzedziły ankiety, wywiady, rozmowy z mieszkańcami na temat:

  •  Smogu w Woli Wielkiej,
  •  Najbardziej szkodliwych dla zdrowia substancji.

Praca badawcza.

Jakość powietrza, którym oddychamy oraz nieuchronne zmiany klimatyczne mają dla nas wysoki priorytet, dlatego mimo zakończonego pierwszego projektu społecznego podjęliśmy decyzję o kontynuacji działań badawczych.

Aby sprawdzić stan powietrza, którym oddychamy, niekoniecznie trzeba korzystać ze skomplikowanych urządzeń, nawet takich nie posiadamy. Zdecydowaliśmy się na wykorzystanie metody obserwacji przyrody:

- Badanie jakości powietrza na podstawie obserwacji wzrostu roślin,

- Badanie obecności pyłów i pyłków w powietrzu,

- Monitorowanie wskaźnika jakości powietrza poprzez organizmy wskaźnikowe.

 

Badania były prowadzone podczas zajęć szkolnych oraz przez uczniów samodzielnie w domu.

Wyniki badań stanu zapylenia powietrza.
 Wnioski z przeprowadzonych badań.

Obserwacje:

Po oglądnięciu samoprzylepnej taśmy, wacika kosmetycznego, zauważyliśmy, że występuje sporo zanieczyszczeń pochodzenia organicznego (pyłki z drzew) oraz nieorganicznego (pyły z pól uprawnych). W mniejszym stopniu pojawiały się zanieczyszczenia charakterystyczne dla spalanego drewna i węgla.

Obserwując kondycję roślin zauważyliśmy, że rośliny iglaste, szczególnie jodły mają wiele uschniętych igieł, gałązek.

 Wnioski:

Nasze hipotezy zostały potwierdzone: wzdłuż autostrady oraz przy drogach o dużym natężeniu ruchu pojazdów, w centrum wsi, w pobliżu domów, w których jeszcze sporadycznie pali się węglem (ogrzewanie wody) występuje dużo większe zapylenie niż w okolicy domów znajdujących się na obrzeżu wsi, pod lasem.

Zbadanie i ocena stopnia zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki w Woli Wielkiej za pomocą skali porostowej - prace indywidualne.

Karolina Machaj, Izabela Depowska, Kamila Litwa, Julia i Mateusz Grądziel

 zbadali i ocenili stopień zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki w Woli Wielkiej, las w Gołęczynie za pomocą skali porostowej.

 Pracę badawczą przedstawili w postaci prezentacji multimedialnej.

https://www.facebook.com/groups/1664254027243689

Wyniki badań stanu powietrza za pomocą skali porostowej.
Wnioski z przeprowadzonych badań.

Skala porostowa – skala, za pomocą której poprzez obserwacje typów plech porostów rosnących na korze drzew liściastych można ocenić poziom zanieczyszczenia powietrza na danym terenie. Porosty pełnią tu rolę gatunku wskaźnikowego (bioindykatora) .

Po obserwacji porostów i wykorzystaniu skali porostowej stwierdziliśmy, że zanieczyszczenie powietrza w Woli Wielkiej i Gołęczynie jest znaczne. Świadczy o tym fakt, że większość porostów pochodzi ze strefy 2, 3 i 4, czyli stężenie dwutlenku siarki waha się wg przyjętej skali w granicach 70 -130  μg/m3. Wyniki przekraczają granice normy, czyli wyznaczonego poziomu dopuszczalnego.

Poziom dopuszczalny stężenia średniego  24-godzinnego: 125 μg/m3

Wnioski: Na badanym terenie zanieczyszczenie powietrza powoduje obecność substancji różnego pochodzenia. Mimo znacznej odległości od zakładów przemysłowych teren badany nie jest wolny od zanieczyszczeń powietrza, na co mają wpływ: intensywny rozwój motoryzacji, emisje komunalne, chemizacja i mechanizacja rolnictwa, proces spalania paliw stałych, płynnych i gazowych w indywidualnych paleniskach.

 

 Na podstawie przeprowadzonych badań w bieżącym roku oraz porównaniu do badań sprzed trzech lat stwierdzamy, że powietrze w naszej miejscowości jest zanieczyszczone w dalszym ciągu na średnim poziomie.