Spotkanie z lekarzem Panem Grzegorzem Kułakiem

Nasze spotkania - Lekarz medycyny opowiadał o czadzie.

Prowadząc prace badawcze dotyczące czystości powietrza zaintrygowało nas, że w smogu znajdują się liczne trujące składniki, a wśród nich znajomo brzmiący czad. Postanowiliśmy zgłębić temat i poprosiliśmy lekarza medycyny, aby wyjaśnił nam wpływ tlenku węgla na organizm człowieka.

21 czerwca2022 roku cała społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniu z lekarzem medycyny, specjalistą chorób zakaźnych, panem Grzegorzem Kułakiem.

Pan Grzegorz Kułak na naszą prośbę zebrał informacje na temat czadu. Posiłkując się przygotowaną prezentacją „Nie boję się czadu” Pan doktor szczegółowo odpowiadał na nurtujące nas pytania: skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?,  co zrobić aby uniknąć zaczadzenia?, jak udzielić pomocy osobie zaczadzonej?, jak sprawdzić czy śmiercionośny gaz się ulatnia?

Pan doktor uzmysłowił nam, jak ważna jest sprawna wentylacja, drożność przewodów kominowych, właściwe użytkowanie piecyków. Przestrzegał, aby w czasie upałów nie zamykać szczelnie okien, nie zatykać przewodów wentylacyjnych. Zachęcił do korzystania ze specjalnych czujników wykrywających gaz. Usłyszana informacja, że ten bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia gaz może się uwalniać także latem była dla nas sporym zaskoczeniem. Czad jest podstępnym wrogiem.

W drugiej części spotkania Pan doktor poruszył temat używek. To temat bardzo aktualny i ważny dla naszego zdrowia. Razem z nauczycielami regularnie poruszamy go na przestrzeni roku szkolnego. Świadome życie i troska o zdrowie powinny być zawsze priorytetami, dlatego doceniamy, że mogliśmy ponownie poruszyć nurtujące nas kwestie.

Opisywane spotkanie było prawdziwą „lekcją zdrowia”. W pełni zasługuje ono na szóstkę, w końcu była to lekcja udzielona przez profesjonalistę i praktyka.

Panu doktorowi serdecznie dziękujemy, że mimo natłoku obowiązków przyjął nasze zaproszenie i wygospodarował czas, aby edukować młode pokolenie.

Uczniowie realizujący Program ,,Drzewo Franciszka”