Metoda Czochralskiego - odkrywamy odkrycie

Dnia 21 stycznia 2020 roku w ramach programu „Być jak Ignacy” odbyły się zajęcia „Odkrywamy odkrycia”.  Celem zajęć było zapoznanie uczniów z metodą otrzymywania monokryształów autorstwa Jana Czochralskiego. W pierwszej fazie zajęć uczniowie odpowiadali na pytania czym jest odkrycie i wymieniali znane im przykłady. Następnie udaliśmy się wehikułem czasu do Frankfurtu na Menem, gdzie w 1924 roku Jan Czochralski był kierownikiem laboratorium metaloznawczego. W kolejnym zadaniu uczniowie obejrzeli zdjęcia kryształu krzemu  oraz zapoznali się procesem jego powstawania. Dowiedzieli się do czego mogą posłużyć kryształy, kiedy została wynaleziona i na czym polegała poznana metoda.  Na koniec uczniowie świetnie bawili się grą „Kryształy Czochralskiego” utrwalając zdobyte wiadomości.